Jdi na obsah Jdi na menu
 


KLUB PETASITES slaví 50 let od založení

6. 11. 2017

 *KLUB PETASITES*

Klub Petasites založilo v roce 1967 devět kamarádů „otců – zakladatelů“. Číslo „devět“ se objevuje v zašifrované podobě také v názvu klubu, protože Petasites je latinské jméno kytky devětsil. Každý z těchto devíti „silných“ mužů měl o činnosti svého klubu původně trochu jiné představy. Zrodila se „vědecká“ sekce, sekce klubovních žíznivců, turistické křídlo nebo podklub „Semínko“. Uskutečnilo se několik dálkových pochodů, takže klub stál při zrodu této disciplíny. Nakonec ale nebyla v klubovních „prvohorách“ deklarována nějaká klubovní náplň, vzorem se staly spíše tradiční kluby anglické, ony výhradně pánské pospolitosti, kam jejich členové přicházejí probrat burzovní zprávy a přečíst si noviny. Středobodem klubu Petasites se stala klubovna. Klubovníci se v ní prakticky denně scházeli, sloužila jako místo pokecání, útočiště při seznamování se sexem, členové klubu se sem chodili učit, dívat na televizi, zahřát se ke krbu, pořádali v ní oslavy, pitky, takzvaná sezeníčka s poslechem bigbítu, hrály se zde různé hry, besedovalo s ufologem a mnoho dalšího. Činnost klubu byla v té době takřka sportu prosta, dominovala společná posezení, ať už v klubovně (s holkama i bez nich) nebo po hospůdkách. O prázdninách byly pořádány výpravy, jako přechod hřebenů Nízkých Tater, cesta na motorkách jižními Čechami a Moravou nebo několikeré splutí řeky Lužnice.

V klubovních „druhohorách“, s příchodem dalších členů, se klub začal víc zabývat sportem, především nohejbalem nebo fotbálkem. S kamarády, kteří se kolem klubu objevili, začal klub čím dál víc inklinovat k recesním akcím. Objevily se první „Receshry“, „Fialkové plesy“, divadelní inscenace, ale také třeba křížovkářská olympiáda.

Klubovní „třetihory“ začaly první účastí klubu na „Dědkově škrpálu“, kde se Petasites seznámili s řadou trampských osad a country kapel. V tom období se děly věci. Klub se zúčastňoval řady akcí zmíněných osad a sám pořádal jiné. „Receshry“ s novými sporty jako slizký Váňa, Jeriové podraz, aquakošíková, skoky do vany, nosní derby, atd., se staly pojmem. Klub si v té době vyzkoušel ve své vnitroklubovní soutěži velkou řadu tradičních i netradičních sportů, pořádal recesní výjezdy a pochody (například pod dráty elektrického vedení, kdy nebylo povoleno uhnout z trasy ani o píď, nebo pochod kladenskými doly s dřevěnou sochou Zinajdy na zádech). V „divadelních hrách“ a Petasitestrádách předvedl, jak to bylo při stvoření světa, zinscenoval soudní proces s kohoutem, který terorizoval drůbežárny na Kladensku, po svém si upravil tehdejší televizní soutěž „Buď – anebo“ a tak dále. Klub pořádal výlety, zájezdy , „archeologické vykopávky“, založil tradici celorepublikového turnaje v karetní hře lóře, jejíž oficiální pravidla kodifikoval a zahájil éru každoročního triatlonu pro méně zdatné a alkoholem zdevastované účastníky, která nazval akcí Plechový muž.

Klubovní „čtvrtohory“ přišly s neúprosným stárnutím. Tomu se ale klub nehodlá vydat bez boje. I když je nyní středobodem jeho činnosti především lóra, fotbálek a volejbal, staříci se nevzdávají. Kromě toho, že se soustřeďují zejména na každoroční opakování akcí tradičních (Plechový muž, Národní mistrovství v lóře), devastují svá stará těla i nadále v každoročním pestrém klubovním sportovním desetiboji, tu a tam se ještě vydají na raft, na kanoích za kamarádem do Náchoda nebo na kolech na akci zvanou Tour de Petr a Pavel. Přes své stáří se týden co týden stále scházejí, vymýšlejí „ptákoviny“ a hlavně prožívají společně neuvěřitelný kopec srandy.

Šestnáctého listopadu 2017 tomu bude již padesát let, co tahle „všehoschopná“ partička vznikla. Jejími řadami prošlo 34 členů, z nichž někteří už fandí jen „seshora“. Dodnes je ale z oněch devíti „otců – zakladatelů“ součástí klubu pět a další tři jsou členy čestnými. 

 

1978-dedkuv-skrpal--iii.-roc.--nas-i.--8--2-.jpg

Dědkův škrpál 3.ročník - vítězové turnaje

1987-vanoce-v-lete--2-.jpg

Fialkový "vánoční" ples v létě 1987

 

1987-x.-receshry--zimni-v-lete--jeriove-podraz--2-.jpg

10. Receshry 1987 se zimními disciplínami - léto na koupališti Libušín

zvadlo--str.-1.jpg

Kapacita sálu (160 míst) je beznadějně vyprodána .

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář